Munkacsoportok
A projekt felépítése
Az OPTAIN célja, hogy bővítse az ismereteket a természetes, kisléptékű vízvisszatartó intézkedésekről, az elhelyezésük és kombinációjuk optimalizálására fókuszálva. Ehhez hét célkitűzést fogalmaztunk meg, ezek alapján történt a munkacsoportok meghatározása. A munkacsoportok legfontosabb feladatait a következőkben foglaljuk össze.
1. munkacsoport: Mintaterületek, érdekeltek bevonása (WP1)
Vezető partner: Royal HaskoningDHV (NL)
Az OPTAIN projektben 14 mezőgazdasági kisvízgyűjtőt vizsgálunk, amik Európa kontinentális, pannon és boreális biogeográfiai régióiban találhatók. A WP1 koordinálja a sokszereplős referenciacsoportok (MARG) – érdekelt felek – mintaterületenkénti kiépítését. Az érdekelt felek bevonása az egyes munkacsoportokba kiemelt jelentőséggel bír, az együttműködés a projekt egyik fontos eleme, hiszen ez biztosítja, hogy valós helyi problémák megoldására fókuszáljon a kutatás.
2. munkacsoport: Intézkedések és indikátorok (WP2)
Vezető partner: University of Bern (CH)
A WP2, együttműködve az érdekelt felekkel, azonosítja és dokumentálja azokat a természetes, kisléptékű vízvisszatartó intézkedéseket, amik alkalmazhatók a mintaterületeken. Felmérések alapján értékeli az intézkedések környezeti, gazdasági-társadalmi és kulturális hatásait, valamint hatékonyságot jellemző indikátorokat dolgoz ki. A munkacsoport ezenfelül útmutatókat készít az intézkedések modellekben történő vizsgálatához és forgatókönyv-elemzésekhez.
3. munkacsoport: Modellezés adatainak összeállítása, hiányzó adatok pótlása (WP3)
Vezető partner: Agrártudományi Kutatóközpont (HU)
A WP3 katalogizálja és harmonizálja a 14 mintaterület környezeti, gazdasági-társadalmi modellezéséhez szükséges bementi adatait. Hiányzó adatok esetén azok pótlására megoldási javaslatot készít, valamint klímamodellek alkalmazásával jövőbeli klíma adatokat állít elő az intézkedések későbbiekben várható hatékonyságának elemzéséhez.
4. munkacsoport: Az intézkedések integrált értékelése (WP4)
Vezető partner: Warsaw University of Life Sciences (PL)
A WP4 számszerűen értékeli a természetes, kisléptékű vízvisszatartó intézkedések hatékonyságát jelenlegi és jövőben várható éghajlati körülmények között, amihez figyelembe veszi az érdekelt felek által azonosított környezeti, gazdasági és társadalmi problémákat. A vizsgálatot integrált, folyamat-alapú környezeti modellekkel és azokhoz kapcsolt társadalmi-gazdasági elemzésekkel végzi mezőgazdasági tábla/parcella és vízgyűjtő szinten.
5. munkacsoport: Intézkedések elhelyezésének optimalizálása (WP5)
Vezető partner: Helmholtz-Centre for Environmental Research (DE)
A WP5 olyan algoritmust dolgoz ki, ami a WP4-ben alkalmazott modellek eredményeire építve segít meghatározni az intézkedések megfelelő kombinációját és elhelyezését a vízgyűjtőn. A jellemző mintázatok és összefüggések azonosításához az eredményeket adatbányászati eszközökkel és vizualizációval dolgozza fel, ezáltal az érdekelt felek informálódhatnak adott intézkedés kombinációk alkalmazásának, illetve azok elmaradásának valószínűsíthető következményeiről.
6. munkacsoport: Szintézis és szakpolitikai ajánlások (WP6)
Vezető partner: University of Ljubljana (SI)
Az OPTAIN projekt harmonizált eljárásokat alkalmaz a mintaterületek vizsgálata során, ami lehetőséget ad az eredmények egységes értékelésére mind a három (pannon, boreális, kontinentális) biogeográfiai régióban. A WP6 rendszerezi és egyesíti az összes munkacsoport és mintaterület eredményét egy közös munkakörnyezetben, majd szintetizálja azokat. A természetes, kisléptékű vízvisszatartó intézkedések alkalmazására egységesített útmutatót dolgoz ki, amihez figyelembe veszi az agrár- és vízpolitikai célokat és ajánlásokat.
7. munkacsoport: Ismeretek terjesztése, kommunikáció, tanulási környezet (WP7)
Vezető partner: International Office for Water (FR)
A WP7 biztosítja a projektben keletkező ismeretek hatékony kommunikációját és terjesztését különböző médiafelületeken, melyekkel az érdekelt szereplők minél szélesebb körű – többek között gazdálkodók, vízügyi és regionális tervezéssel foglalkozó szakemberek, döntéshozók, kutatók – elérése a cél. Az OPTAIN projekt legfontosabb tudásterjesztő eszköze az online Tanulási Környezet felület lesz, ahol az intézkedésekkel kapcsolatos legújabb ismeretek lesznek megosztva, mind tudományos, mind felhasználói szempontból.
8. munkacsoport: Projektmenedzsment (WP8)
Vezető partner: Helmholtz-Centre for Environmental Research (DE)
A WP8 koordinálja és irányítja a projektet. Ez magában foglalja a projektkezeléssel, pénzügyekkel, adminisztrációval, jogi szempontokkal, tudásátadással, adatkezeléssel kapcsolatos tevékenységeket.
9. munkacsoport: Szakmai etikai követelmények (WP9)
Vezető partner: Helmholtz-Centre for Environmental Research (DE)
A WP9 magas szintű kutatási etikai normákat biztosít a kutatásban, figyelembe véve az OPTAIN belső eljárásait és a kutatásban való részvételre és adatkezelésre vonatkozó általános adatvédelmi rendeletet (EU 2016/679).
Ez a projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs program alapjából részesül támogatásban a 862756. számú támogatási megállapodás értelmében.